Gündem

Ağbaba: “Yurttaş eti ve tavuğu sofrasında değil televizyon ekranında görüyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ağbaba, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK, 2020 yılında yurttaşlar arasında hem artan gelir eşitsizliğini hem de yurttaşların borç yükü altında nasıl ezildiğini gözler önüne serdi. Vatandaşlar,2020 yılında çalıştıkça yoksullaşmaya ve borçlanmaya devam etti. Türkiye’de en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay 1,2 puan artarak yüzde 47,5’e yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20’lik grubun aldığı pay 0,3 puan azalarak yüzde 5,9’a geriledi. Ülke de en zengin kesim ile en yoksul kesim arasındaki gelir farkı yüzde 41,6’ya yükselerek son 11 yılın zirvesine ulaştı. Ülkede ekonomik görünüm bu haldeyken Cumhurbaşkanı gizli hizmet giderleri adı altında örtülü ödenekten bu yılın ilk 5 ayında 884 milyon TL ile 312 bin asgari ücretlinin maaşı kadar harcama yapmış oldu.

“Vatandaş çalıştıkça yoksullaştı”

TÜİK verilerine göre 58 milyon 129 bin kişi masraflarının kendisine yük olduğunu belirtti. Bu rakam 2019 yılında ise 55,2 milyon kişiydi. Bir yılda konut masraflarının kendisine yük getirdiğini söyleyen vatandaş sayısı 2 milyon 929 bin kişi arttı.2020 yılında 16 milyon 620 bin kişi evinin ısınma ihtiyacını karşılayamadığını belirtti. Bu rakam 2019 yılında ise 15,5 milyon kişiydi. Bir yılda evinin ısınma ihtiyacını karşılayamayan vatandaş sayısı ise 1,1 milyon kişi artmış oldu. 26,3 milyon vatandaşımız ise ucu ucuna geçiniyor, beklenmedik bir masraf çıkarsa karşılayamıyor.

“Yurttaş eti ve tavuğu sofrasında değil televizyon ekranında görüyor”

TÜİK verilerine göre ülke nüfusunun yüzde 37,3’ü sofrasına et, tavuk ya da balık koyamadı. Et ve et ürünleri, 2020 yılında vatandaşın sofrasına uğramazken, vatandaş eti ve tavuğu sadece evindeki televizyon ekranlarında gördü. 2020 yılında masasına et, tavuk veya balık ürünlerini koyamayan yurttaş sayısı 30 milyon 500 bine yükseldi. Bu rakam 2019 yılında ise 27,1 milyondu.

“Cumhurbaşkanı örtülü ödenekten 312 bin asgari ücreti yedi”

Ülkede ekonomik görünüm bu haldeyken Cumhurbaşkanı gizli hizmet giderleri adı altında örtülü ödenekten milyonlarca TL harcama yapmaya devam etti. Merkezi yönetim bütçesi verilerine göre bu yılın ilk 5 ayında 884 milyon TL ile 312 bin asgari ücretlinin maaşı kadar harcama yapmış oldu. Cumhurbaşkanı bu yılın ilk 5 ayında da itibardan tasarruf olmaz deyip ülke kaynaklarını kendi için harcamaya devam etti.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu