Spor

ATP Tenis Turnuvası Nedir?

ATP tenis turnuvası, Profesyonel Tenisçiler Derneği tarafından düzenlenen bir tenis yarışması türüdür. ATP, Tenis Profesyonelleri Birliği anlamına gelir ve ilişkilendirme kelimesi, turnuvanın uydu aracılığıyla yayınlanma şeklini ifade eder. ATP tenis turnuvası, normal tenisten farklı bir yüzeyde oynanır ve genellikle daha pahalıdır. ATP turnuvaları, toplam 3,6 milyon $’lık (USD) para ödülü için yarışan 32 veya 64 oyuncuyu içerir.

ATP Müsabakaları

ATP tenis turnuvası dünya çapında popülerdir ve genellikle Grand Slam turnuvası olarak anılır. Dört büyük ATP turnuvası Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon ve ABD Açık’tır. Bu turnuvalar sırasıyla Avustralya, Fransa, İngiltere ve Amerika’da düzenlenmektedir. Bu turnuvalara katılan oyuncular ağırlıklı olarak 22-35 yaş arası profesyonel tenisçilerdir. Her oyuncu programına göre yılda en az iki turnuvaya katılır. Bu oyuncular sezon dışında bu turnuvalara hazırlanmak için sıkı çalışırlar. Tenis raketi oyuncular için en önemli ekipmanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

ATP tenis turnuvaları normal tenisten farklı bir yüzeyde oynanır. ATP turnuvalarında normal tenis topları yerine vinil veya kauçuk veya plastik gibi sentetik maddelerden yapılmış toplar kullanılır. Bu toplarda, normal tenis toplarından çok daha yüksek hava basıncını tutan bir iç kese bulunur. ATP turnuvalarında farklı topların kullanılmasının yanı sıra standart tenis müsabakalarından farklı kort yüzeyleri de kullanılır. Genel olarak konuşursak, bunun nedeni ATP müsabakalarında kullanılan topun içindeki yüksek hava basıncının standart saha yüzeylerine zarar vermesidir.

ATP Turnuvalarının Önemi

Bir müsabaka türü olmasının yanı sıra ATP turnuvası da başlı başına bir spor olarak kabul edilir. Bu, oyuncuların bir ATP turnuvasında oynarken belirli nitelikleri sergilemesi gerektiği anlamına gelir. Örneğin, çoğu oyuncu, her maç beş sete kadar sürdüğü için iyi bir el-göz koordinasyonuna ve tepki sürelerine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, fiziksel olarak ne kadar zorlayıcı olduğu için sporlarını bir spor olarak görmeyenler var. Her iki durumda da oyuncuların bir ATP turnuvasına girmeden önce karşılaması gereken belirli eğitim ve performans standartları vardır. Wilson tenis raketleri oyunun en önemli ekipmanı olarak bilinir.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu