Gündem

Çin, yabancı astrontları ortak uzay yolculuğuna davet etti

Çin’in başarıyla fırlattığı Shenzhou-12 insanlı uzay gemisi, ülkenin uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’yle kenetlendi. Böylece Çinli astronotların uzayda daimi ikamet etme dönemi başladı, bu uluslararası toplumun büyük ilgisini çekti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, olağan basın toplantısında ilgili soruları yanıtlarken, evreni keşfetmenin tüm insanlığın ortak hayali olduğunu söyledi. Sözcü Zhao, Çin hükümetinin öteden beri uzayın barışçıl kullanımı, karşılıklı yarar, eşitlik ve ortak kalkınma ilkelerine göre, ilgili ülkelerle kapsamlı insanlı uzaycılık iş birliği ve temasları geliştirdiğini belirtti.

Zhao, uluslararası iş birliği ve temasların sürdürüleceğini, Çin uzay istasyonunun tüm insanlığa hizmet eden bir uzay laboratuvarı haline geleceğini, yakın gelecekte Çinli ve yabancı astronotların Tiangong Uzay İstasyounu’nu ziyaret etmesini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu