Gündem

Çin’de kişi başı milli gelir 10 bin doların üzerine çıktı

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan ÇKP Merkez Komitesi Mali İşler Ofisi Başkan Yardımcısı Han Wenxiu, Çin halkının yaşamında dünyayı sarsan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Han’ın verdiği bilgilere göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda, kişi başına düşen milli gelir birkaç düzine dolar seviyesindeydi, ortalama yaşam süresi sadece 35 yıldı ve yetişkinlerin okuryazarlık oranı sadece yüzde 20 idi. Yani nüfusun büyük çoğunluğu o zamanlar okuma yazma bilmiyordu ve bebek ölüm oranı binde 200 kadar yüksekti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl içindeki çalışmalar sayesinde, kişi başına düşen milli gelir 10 bin doları aştı, ortalama yaşam süresi 77,3 yıla yükseldi, 15 yaşın üzerindeki insanlar için ortalama eğitim süresi 9,9 yıla ulaştı ve bebek ölüm oranı ise binde 5,6’ya düştü.

Reform ve dışa açılmadan bu yana, 770 milyon kırsal yoksul nüfus yoksulluktan kurtuldu. Çin’de yoksulluktan kurtarılan nüfus, aynı dönemde yoksulluktan kurtarılan küresel nüfusun yüzde 70’inden fazlasını oluşturuyor. Çin ulusunu binlerce yıldır rahatsız eden mutlak yoksulluk sorunu tarihsel olarak çözüldü.

Orta halli refah toplumu kapsamlı bir şekilde inşa edildi. Çinliler artık ortak refah hedefine doğru sağlam adımlar atmaktadır.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu