Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da toplu açılış törenlerine katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle: 

“TOKİ tarafından inşa edilen bu güzel stadımızın bordo beyaz renkleri ile gönüllerimizde taht kuran Hatay Sporumuzun başarılarının coşkusuyla şenlenecek stadımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bugün buradan duyurmak istiyorum Botaş’ın Dörtyol terminalindeki LPG Depolama ve Gazlaştırma Tesisine sahip Ertuğrul Gemisi kendi sınıfında son teknoloji ile inşa edilen Ertuğrul Gemisi ihtiyaca göre Dörtyol veya Saros terminallerinde günlük 28 milyon metreküp kapasitesi ile gazlaştırma işlemi yapabilecektir.

Kendi bayrağımızda hizmet verecek Ertuğrul’un bir diğer özelliği de kamyon ve gemilere doğrudan yükleme yapabilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Uzunluğu 295 metre genişliği 46 metre olan bu Gemi Gazlaştırma itibariyle ülkemizin doğal gaz ihtiyacının yüzde ondan fazlasını karşılama imkânına sahiptir.

Bir başka Esen burası çok önemli Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Ahşap İşlemeciliği şehrimize Habibi Neccar Hazretleri’nin mirasıdır. Ülkemizin önemli Mobilya üretim ve ahşap işlemeciliği merkezleri arasında yer alan açılışını yapacağımız Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile bu alanda yeni bir atılım yapacağına inanıyorum.

Bugünkü törenimizde Çelikkale mahalleleri arasındaki 26 kilometrelik yolun Hatay Meclis Binasının restorasyonunun Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezinin toplam 1281 dersliğe sahip 81 yeni okulumuzun yapımının ve 89 okulumuzun deprem güçlendirmesidir. 1. basamak sağlık hizmeti verecek 12 tesisimiz ile diğer sağlık yatırımları Belen Belediyesi Millet Bahçesi 15 Temmuz Parkı ve Atatürk Parkı’nın Altınözü Belediyesi 15 Temmuz Milli İrade Parkı ve millet Bahçesi’nin de resmi açılışlarını bugün yapıyoruz.

Eser ve hizmet siyaseti ile Cumhuriyet döneminde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayacak yatırımlara biz kavuşturduk.

19 yılda Hatay’a toplam 35 milyar lira yatırım yaptık.

Hatay’a ikinci devlet üniversitesi olarak İskenderun Teknik Üniversitesi’ni biz kurduk. Yükseköğrenim öğrencileri için 7344 kişi kapasiteli yurt binaları açtık.

Hatay’a kazandırıyoruz Hatay aktarılan sosyal yardım miktarını yıllık 3,5 milyon liradan 1,3 milyar liraya ulaştırdık.

Hatay’a 14’ü hastane olmak üzere toplam 45 adet Sağlık Tesisi inşa ettik. Toplamda 435 yataklı 4 hastane ile birlikte 23 Sağlık Tesisimizin yapımı devam ediyor.

Karayollarında 151 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 502 kilometreye biz çıkardık. Demiryollarında İskenderun Toprakkale hattını komple yeniledik.

7 baraj ve 3 gölet inşa ettik. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz.

Hatay içme suyu arıtma tesisi açılışını geçtiğimiz Ekim ayında video konferans yöntemiyle gerçekleştirdik. Şehrimizde 585 bin dekar gibi araziyi sulayacak çiftçilerimize 451 milyon lirayı aşkın gelir artışı 2 binden fazla kişiye de ilave istihdam temin edecek.

Tesisleri tamamlandığında Hatay’da 700 bin dekardan fazla mümbit araziyi de sulamaya açacağız. Hataylı çiftçilerimize bugüne kadar toplam 3 milyar liralık tarımsal destek verdik. Teröristler tarafından yakılan ormanlarımızı çok daha güzeliyle ve fazlasıyla yeniden yeşillendirmek için kolları sıvadık.

Adımları dağıtıyormuş sanayide şehrimize son 19 yılda 4 yeni Organize Sanayi Bölgesi 2 Teknopark 2 Araştırma Geliştirme Merkezi bir Tasarım Merkezi kurduk. Şehrimizdeki aktif sigortalı sayısı 2002 yılında 174 bin kişi iken bu rakam yaklaşık iki kat artışla 343 binkişiye ulaştırdık.

Hatay’a kazandırdığımız hizmetler saymakla bitmiyor. Biz laf siyaseti değil hizmet siyaseti yapıyoruz. Biz boş teneke gibi görüntü çıkarmıyor eser inşa ediyoruz.

Biz demokratik görüntüsü altında faşistlik yapmıyor herkesin hakkını hukukunu özgürlüğünü teminat altına alıyoruz.

Çünkü biz bu millete aşkla bağlıyız. Çünkü biz bu ülkeyi aşkla seviyoruz. Çünkü biz büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız.

Bu mücadelemizde yanımızda olan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Hatay’a da 19 yıldır bize verdiği destek için teşekkür ediyorum.

Yaklaşık bir buçuk yıldır koronavirüs salgını etkisi altındadır. Hamdolsun sağlık hizmetlerinden gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda ülkemiz bu sıkıntılı süreci başarıyla yönettik. Gelişmiş ülkelerin bile çok ciddi bocaladığı pek çok alanda çaresizliğe mahkum olurken biz meselelerimizi çözerek yolumuza devam ettik.

Hatırlarsanız Şehir Hastanelerini yaparken birileri çıkıp ülkede bugün bu kadar hastaneye ne ihtiyaç var. Öyle dediler ama biz yolumuza devam ettik. Eğer böylesine yüksek ve donanımlı hastanelerimiz olmasaydı salgın günlerinde salgın zirve yaptığı dönemlerini biz nasıl atlatacaktık.?

Türkiye dışarıda böylesine güçlü bir güvenlik kuşağı oluşturamazsa vatan toprakları içinde bize ne huzur verirler! Bu basit gerçeği göremeyenlerin bir de büyük büyük laflarla milletimizden ülkeyi yönetme yetkisi istediklerine şahit oldukça kendimizi acı acı gülmekten alı koyamıyoruz.

Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde Avrupa’dan kendisine bir takım sözler verildiğini söyleyerek güya kendince bir Suriye politikası anlatıyor.

Biz Suriye politikası konusunda 10 yılı aşkın süredir bu sözleri belki yüzlerce belki binlerce defa dinledik. Karşımızdakilerin gerçek yüzlerini gerçek niyetlerini gördük ona göre kendi yolumuzu çizdik. Sırtını sıvazlayan kulağına 3-5 hoş kelime eden eline yalan yanlış bir şeyler tutuşturan Türkiye düşmanlarının peşine düşerek ülkenin geleceğine talip olmaya kalkanların sonu hüsrandır.

Maalesef karşımızda bir türlü yerli ve milli olmayı başaramayan bir anlayış var. Milletin gönlüne girmeye çalışmak yerine gözünü dışarıya diken bu zihniyete rağmen ülkemizi büyütme güçlendirme hedeflerine doğru ilerleyip biz devam edeceğiz.

Hatay’dan değerli kardeşlerim 2023’e doğru giderek artacağı anlaşılan bu mücadelede bize sizlerden daha güçlü destek istiyoruz. Ülkemizin tüm şehirleri gibi Hatay’da daha büyük hizmetler ile tanıştırmakta 84 milyon insanımızın her birini daha ileri demokrasiye daha müreffeh bir hayata kavuşturmakta kararlıyız.

Bu yatırımların Hatay’a kazandırılmasında emeği geçen herkesi tekrar tekrar tebrik ediyorum.”

 

 

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu