Gündem

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu:

Bu sabah BIST100’de yatay/pozitif yönlü bir açılış bekliyoruz. Bugün, NATO zirvesinden gelecek mesajlar takip edilecek. Bu sabah BIST 100 endeksinde yatay/pozitif açılış sonrasında 1440- 1410 seviyeleri destek, 1472-1500 ise direnç olarak yakından izlenebilir.

Bugünün Haberleri: Piyasa Gelişmesi

  • Fed Bilançosu, 9 Haziran Haftası – Hazine hesabındaki azalış eğilimi sürüyor
  • TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi, Haziran 2021 – Enflasyon beklentileri Haziran ayında da yükseldi

Ekonomik Veriler

10.00: Türkiye, ödemeler dengesi, -2.2 milyar dolar, Nisan, 

12.00: Euro Bölgesi, sanayi üretimi, %0.4-aylık, %37.4-yıllık, Nisan,

16.00: ECB, Schnabel konuşması,

16.00: BOE, Bailey konuşması.

Piyasalarda Bugün

Odak noktasındaki başlıklar ve piyasa nezdinde takip edilen etki-tepki sürecinin işleyişi ile dikkat çeken geride kalan hafta işlemlerinin ardından 14 Haziran haftası işlemleri de en az bir o kadar yoğunluk ve sürpriz gelişmelere gebe şekilde başlıyor. Yatırımcı kesiminin algı merkezinde Fed’in nasıl bir iletişimi tercih edeceği sorusuna yanıt arama çabası yer alırken, faizler, Amerikan doları fiyatlaması ve mümkün olduğu ölçekte öngörülebilir orta vadeli beklentileri şekillendirmenin de yolları aranacak. Zayıf Amerikan doları teması genel olarak korunma eğilimi içerisinde bir haftayı geride bırakırken, faizlerin nominal ve reel anlamda sergilediği eğilim kısa vadeli risk iştahı üzerinde ciddi etkileşimlerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Amerikan 10y tahvil faizinde Haziran 2020’den bu yana en yüksek kaybın -10.16bp ile takip edildiği (haftalık) dönemde %1.43 yakın dönem dip noktası test edilirken, Cuma günü +3bp ile yukarı yönlü baskı ve küresel USD talebinde artış gözlendi. Yine de gelinen noktada

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu