Ekonomi

Gedik Yatırım büyüme tahminini güncelledi

Gedik Yatırım’dan yapılan açıklama şu şekildedir:

4. çeyrekte GSYH büyümesi %5,9 ile beklentilerin altında kalırken, 2020 yılı büyümesi %1,8 oldu. TÜİK, GSYH’nin 4Ç20’de aynı zamanda bizim beklentimiz de olan %7,3’lük medyan beklentinin altında piyasanın %5,9 büyüdüğünü açıkladı. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış GSYH çeyreklik bazda %1,7 artış gösterdi (3.çeyrek: +%15,9). GSYH böylece salgın öncesi seviyenin yaklaşık %5,0 kadar üzerine çıktı. 4.çeyrek sonuçlarıyla, 2020 yılı GSYH büyümesi de %1,8 oldu.

Turizmle bağlantılı hizmet sektörleri ile birlikte inşaat sektörü son çeyrekte GSYH büyümesini önemli oranda aşağı çekti. Sektörel gelişmelere bakıldığında, GSYH büyümesini sürükleyen ana sektörün, beklendiği üzere %10 büyüyen sanayi sektörü olduğu görülüyor. Ek olarak, hizmetler kalemi (toplu halde ticaret, ulaştırma ve turizm sektörleri) ve diğer hizmet sektörleri (bilgi-işlem, finansal hizmetler ve kamu hizmetleri, vs.) de yıllık %4,6 ve %5,8 büyüme rakamlarıyla, manşet büyümeye önemli katkılar yaptılar. Bununla beraber, 4.çeyrekte beklentilerin altında kalan sonucun büyük ölçüde %12,5 daralan inşaat sektöründen, kısmen de hizmetler kalemindeki büyümenin beklentimizin hafif altında gerçekleşmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. İnşaat sektörüne ilişkin olarak, inşaat ciro endeksinde yaklaşık %7,5 azalma (reel olarak) gözlemlediysek de, metalik olmayan mineral ürünler (çimento, seramik, cam) sektöründe yıllık %23,5’lik üretim artışı vardı. Bu önemli farklılığın da, büyüme tahminleri ve gerçekleşme arasındaki sapmayı açıkladığını düşünüyoruz. Ek olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi, hizmetler kalemindeki büyümenin %6,0-6,5’lik tahminimizin altında %4,6 olarak gerçekleşmesi de tahminimizdeki sapmanın diğer bir nedeni. Ancak, TÜİK hizmetler kaleminin kırılımını maalesef yayınlamadığı için, bu sapmanın nereden kaynaklandığını söyleyemiyoruz. Buna rağmen, 2020 yılında turizm ve bağlantılı hizmet sektörlerindeki ciddi düşüşün, perakende ve toptan ticaret (büyük ölçüde de otomobil satışları) ile fazlasıyla telafi edildiğini, dolayısıyla da büyümenin dağılımının aslında çok dengesiz olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu açıdan, GSYH büyümesinin istendiği ölçüde istihdama yansımadığı görülüyor.

Harcama tarafından bakıldığında, özel tüketim ana sürükleyici olmaya devam ediyor. Kredi teşviki kaynaklı iç talep canlanmasına bağlı olarak, özel tüketim harcamaları (beklentimize paralel) %8,2 büyüyerek manşet büyümeye %4,7 katkı yaptı. Bunda da belirleyici faktörün dayanıklı mal harcamalarındaki %42,3’lük artış olduğu, hizmet sektörü harcamalarında ise %6,2’lik bir daralmanın olduğu görülüyor. Sabit sermaye yatırımlarında ise %10,3’lük yıllık atış olduğu (%2,6’lık katkı yaptığı) görülürken, bunun altında da makine-teçhizat yatırımlarında %38,7’lik artışın etkili olduğunu, inşaat kaynaklı yatırımların ise %14,7 daraldığını söyleyebiliriz. Kamu harcamalarının da büyümeye %1,0 gibi önemli bir katkı yaptığı görülüyor. Öte yandan, net dış talep ise turizmde devam eden sorunlar ve ithalatın güçlü seyri nedeniyle, manşet büyümeyi %0,6 oranında aşağı çekti. Ancak bu rakamın önceki dört çeyreğe göre sınırlı kaldığını belirtmek lazım. Bu sonuçlara göre, stoklardaki değişimin de GSYH büyümesini %1,8 oranında aşağı çektiği anlaşılıyor.

Yılın ikinci yarısında büyümenin negatife geçebileceği yönündeki öngörümüze karşın, büyümede devam eden güçlü momentum nedeniyle, 2021 yılı GSYH büyüme tahminimizi %2,5’ten %3,5’e çekiyoruz. Özetle, yaz aylarındaki hızlı kredi teşviklerine dayalı iç talep canlanmasının, belli hizmet sektörlerindeki salgına bağlı ciddi daralmaları fazlasıyla telafi ettiği ve 2020 yılı GSYH büyümesinin, salgının başlarında yapılan tüm tahminlerin aksine, pozitife döndüğü görülüyor. Ancak bu sonucun, TL’de hızlı değer kaybı ve faizlerde artış gibi ciddi bir maliyet ile başarıldığını da belirtmek gerekiyor. TL’deki değer kaybı ve parasal sıkılaştırmaya bağlı olarak, iç talepte önümüzdeki dönemde kayda değer bir yavaşlama (gerileme) bekliyoruz. Buna bağlı olarak da, GSYH büyümesinin yılın ikinci yarısında, turizm sektöründen gelmesi muhtemel pozitif katkıya karşın negatife geçebileceğini (iç talep tarafındaki olumsuz baz etkisini göz önünde bulundurarak) öngörmeye devam ediyoruz. Öte yandan, ekonomik aktivitedeki mevcut momentumun beklentilerimizin üzerinde devam ettiğini de belirtmek lazım. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde ve özellikle de ikinci çeyrekte (Nisan/Mayıs’taki baz etkisi kaynaklı) çok güçlü büyüme rakamları görülebileceği anlaşılıyor. Hatta, yılın ilk yarısında GSYH büyümesinin çift haneli seviyelere yaklaşabileceğini (belki de ulaşabileceğini) söyleyebiliriz. Bu güçlü performansın yardımıyla da, yılın ikinci yarısındaki negatif büyüme öngörümüze karşın, 2021 yılı GSYH tahminimizi %2,5’ten %3,5’e revize ediyoruz. Bu tahminimizin piyasadaki %4,5 civarındaki büyüme tahminlerinin halen altında olduğunu söyleyelim. Aşılamanın ve salgının seyrine bağlı olarak, turizm sektöründen gelecek pozitif katkının beklentilerimizin üzerine çıkması ihtimali, GSYH büyüme tahminimiz üzerinde yukarı yönlü bir risk oluşturabilir.

Serkan Gönençler

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı