Ekonomi

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. TCMB tarafından 2021 yılının  2. çeyreğe ilişkin enflasyon raporu açıklandı. Açıklanan raporda enflasyon beklentisi % 9.4’ten % 12.2’ye çıkarılırken 2020 yılına ait beklenti de % 7.0’den % 7.5’a yükseltildi. Merkez Bankası gıda enflasyonunda da yukarı yönlü revizyona giderek 2021 yılı beklentisini % 11.5’tan % 13.0’e, 2022 yılı beklentisini % 9,4’ten % 9.8’e yükseltti. TCMB Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda iktisadi faaliyetteki artışa rağmen istihdamda düşüş devam ettiğini, pandemi nedeniyle hizmet sektörünün zayıflaması ve gelen kapatmaların istihdamdaki düşüşün temel unsurunu oluşturduğunu söylerken inşaat ve turizm hariç diğer sektörlerdeki toparlanmanın devam ettiğini belirtti. Kavcıoğlu , ikinci çeyrekte iktisadi faaliyetin yavaşlayacağına dikkat çekerken mevcut eğilimlerin  yılın ilk çeyreğinde yavaylaşan yıllık cari dengenin ikinci çeyrekten itibaren iyileşmeye başlayacağına da vurgu yaptı.  Başkan, enflasyondaki yükseliş nedeniyle TCMB’nin, Mart ayında önden yüklemeli faiz artışı yapmış  olduğunu ve Nisan ayında sıkı para politikasını sürdürdüğünü söyledi. Enflasyonda birinci çeyrekte yükselişte temel mal ve enerji fiyatlarının ön plana  çıktığını söylerken enflasyonun Nisan ayında tepe yapıp geri çekilmesini beklediklerinin altını çizdi. Enflasyonda hedef yakalanana kadar sıkı para politikası sürdürüleceğini ve faizler enflasyonun üzerinde kalmaya devam edeceğine vurgulayan TCMB Başkanı yurtiçi talebin azalması, arz sıkıntısının yavaşlaması, kurun birikimleri etkilerindeki düşüş enflasyonun düşmesinin ana unsuru olacaktır dedi. Daha önce 17 Mayıs olarak belirlenen işten çıkarma yasağının son uygulanma tarihi Cumhurbaşkanlığı kararıyla 30 Haziran’a uzatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamalarda esnafımıza yaptıkları aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzattıklarını söylerken  ihtiyaç sahibi ailelere hane başı nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlattıklarını belirtti. Erdoğan, emeklilerin bayram ikramiyelerini 1100 liraya çıkaran teklifin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini pandemi sürecinde vatandaşa destek olmaya devam edeceklerini vurguladı. BİST100 endeksi dünü % 1,13 değer kazanarak günü 1.401,52 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi  11,7 milyar lira gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %5,66 ile finansal kiralama faktoring olurken en çok kaybettiren ise % 0,52 ile turizm oldu. Usd/Try ise günü hafif alıcılı tamamladı.

Bugün yurtiçinde Mart ayına ait ticaret açığı açıklanacak. Ancak yurtdışı  piyasalarındaki hareketleri yurtiçinde belirleyici olabilir.

ABD:  Dün ABD’de 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verisi beklentilerin altında %6,4 artış gösterdi. Beklentiler büyümenin %6,8 artacağı yönündeydi. Büyüme her ne kadar beklentilerin altında kalsa da ABD’de ekonomik toparlanmanın arttığı görülmekte. Son Fed raporunda da hizmet sektörü hariç iktisadi faaliyetlerdeki hızlanmanın altı çizilmişti. Dün açıklanan başka veri olan haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 553K olarak gelirken beklentiler 555K idi. ABD’de istihdamda  da toparlanma ılımlı bir şekilde devam ediyor. Enflasyon beklentilerinin yukarı yönlü oluşması ve enflasyonda görülen artış ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin dün % 1.67 seviyelerine kadar yükselmesini sağlasa da şu an % 1.64 seviyesinden işlem görmekte. Beklentimiz önümüzdeki dönemde %2.0’nin üzerine çıkması. Bu bağlamda altın fiyatlarındaki düşüşün devam etmesini beklerken doların küresel bazda değer kazanacağı bir döneme girdiğinin tekrar altını çiziyoruz. ABD borsaları dünü  büyüme verisindeki pozitifliğin etkisi ve iyi gelen bilançoların etkisi ile alıcılı tamamladı.

Bugün  ABD’li vatandaşların son dönemde tasarruf eğiliminde mi harcama eğiliminde mi olacağını ölçeceğimiz kişisel gelir ve kişisel gider rakamlarını alacağız. Kişisel gelirler aylık bazda % 20.1 beklenirken kişisel giderlerin aylık bazda % 4.3 açıklanması beklenmekte. Gelecek verilerin enflasyona etkisini de yakından takip edeceğiz.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan açıklanan TÜFE beklentilerin üzerinde % 0.7 açıklanırken Fransa’da TÜFE de beklentilerin üzerinde % 2.2 gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Savunma Fonu’nun 7,9 milyar euroluk bütçesini kabul etti. Avrupa borsaları günü düşüşle tamamladı. Özellikle Dax’ta görülen satışlar dikkat çekiciydi. Eur/Usd paritesi günü yatay tamamlarken Eur/Try ‘de yatay  görünüm hakimdi.

Bugün Euro Bölgesinde yoğun bir veri akışı bizi bekliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın faizler noktasında  dikkat ettiği en önemli verilerden olan enflasyon verileri açıklanacak. Avrupa’da da enflasyonda net artış dikkat çekiyor. Bugün açıklanacak yıllık bazda TÜFE’nin % 1.6 gelmesi beklenirken yıllık bazda çekirdek TÜFE’nin ise % 0.8 gelmesi tahmin edilmekte. Euro Bölgesi’nde 2021 yılının 1. çeyreğine ilişkin gelecek büyüme verisinde ise ekonominin % 0.8 daralması bekleniyor. İşsizlik oranında beklenti ise % 8.3’te oluşmakta.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1391 seviyesinin altında önce 1381 ve arkasından 1373 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1405 direncinin kırılması halinde önce 1416 ve arkasından 1428 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1470 seviyesinin kırılması halinde önce 1488 ve arkasından 1507 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1455 desteğinin altında önce 1441 ve arkasından 1425 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2140 seviyesinin kırılması halinde önce 8.1800 ve arkasından 8.1335 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.2455 direncinin üzerinde önce 8.3000 ve arkasından 8.3525 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1765 seviyesinin altında önce 1756 ve arkasından 1744 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1775 direncinin kırılması halinde önce 1783 ve arkasından 1790 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ANELE ANEL ELEKTRİK – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 400 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.

#BIOEN BİO TREND ENERJİ – Şirketin %100 iştiraki NOV Enerji’nin TROAS Bölgesi Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği’nin ilan ettiği 250.000 TL’lik Entegre Katı Atık Yönetimi ve Enerji Üretimi ihalesini kazandığı açıklandı.

#CANTE ÇAN2 TERMİK SANTRAL –Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#CEMAS ÇEMAŞ – Şirketin Christian Pfeiffer firmasından 2021 yılı 3. çeyreğinde teslim edilmek üzere, 1,35 milyon TL tutarında çelik bilya/silpeps siparişi aldığı açıklandı.

#DESA DESA – Dalaman Sarıgerme Hilton Samsonite Şubesi’nin açıldığı belirtildi.

#DENGE DENGE HOLDİNG  – Şirket ile Cemaleddin Çoban arasında Hisse Devir Sözleşmesi ve Şirket ve Toma Finance Ltd. arasında Alacağın Temliki sözleşmesi imzalandığı, sözleşme ile Cemaleddin Çoban’ın şirket iştiraki Toma Finance Ltd.’de sahip olduğu %0,01 oranındaki payların şirket tarafından devralındığı açıklandı. Şirket ile iştiraki Toma Finance Ltd. arasında Ocak’ta imzalanan Temlik Sözleşmesi kapsamında , Pana Proje’nin Cevdet Taşçeken’e satışından kaynaklanan bakiye 52,3 milyon TL alacağın tahsili için şirket tarafından icra takibine başlandığı açıklandı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG / #GWIND GALATA WIND – DOHOL tarafından bağlı ortaklığı GWIND’de halka arz edilen pay adedinin %5’ine karşılık gelen 8.021.872 adet payın halka arz fiyatı olan 5,06 TL’ye kadar pay alınmasına ve pay alımlarının 30 Haziran’a kadar devam etmesine karar verildiği açıklandı.

#DGLKB DOĞTAŞ KELEBEK – JCR Eurasia tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notu’nun ‘BBB-(Trk)’, Kısa Vadeli Ulusal Notu‘nun ‘A-3(Trk)’ notlara ilişkin görünümlerinin ‘Stabil’, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notları ise ‘BB-/Negatif’ olarak belirlendiği açıklandı.

#ECILC ECZACIBAŞI İLAÇ – Şirketin %81 oranında payına sahip olduğu Eczacıbaşı-Monrol ‘un sermayesinin 17,5 milyon TL’den 67,5 milyon TL’ye çıkarılmasına karar verildiği açıklanırken, artırılan 50 milyon TL sermayeden şirket payına karşılık gelen pay karşılık gelen pay adedi kadar alarak sermaye artırımına katılacağı açıklandı. Şirketin %25 oranında payına sahip Vitra Karo’nun sermayesinin 750 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkarılmasına karar verildiği açıklanırken, artırılan 250 milyon TL sermayeden şirket payına karşılık gelen pay karşılık gelen pay adedi kadar alarak sermaye artırımına katılacağı açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji, Antalya – 3 (10 MW) ihalesi için 18,50 Kuruş/kWh ve Batman – 2 (15 MW) ihalesi için 19,00 Kuruş/kWh ile en teklifin verilerek ihalelerin kazanıldığı açıklanırken, şirketin 10 MW GES ve 15 MW GES lisansını almaya hak kazandığı belirtildi.

#FADE FADE GIDA – 1,5 milyon euro tutarında organik kurutulmuş domates ön siparişi alındığı açıklandı.

#ODAS ODAŞ ELEKTRİK – Özbekistan’da tamamlandığında 174 MW kurulu güce çıkacak olan Doğal Gaz Çevirim Santrali relokasyon projesine yönelik çalışmaların ve değerli metal madenciliği kapsamında ise altın ve değerli metal ruhsat alanı içinde çevre ile azami oranda etkileşimi daraltacak revize çalışmaların devam ettiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı