Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 0,78 değer kaybederek günü 1.431,31 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 12,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 4,26 ile spor olurken en çok kaybettiren ise % 2,89 ile turizm oldu. Gün içerisinde daha çok satıcılı hareket eden Usd/Try paritesi ise Fed faiz kararının ardından sert yükseldi. Dün piyasalar Fed’den gelen açıklamalara kitlenmişti.

Bugün yurtiçinde saat 14:00’te TCMB faiz kararını açıklayacak. Faizlerin % 19.00 seviyesinde sabit bırakılacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası dünkü Fed kararı sonrası bekle gör politikası uygulayacaktır. Enflasyonda son ay geri çekilme görsekte kur geçişkenliğinin devam etmesi ayrıca ithal girdi maliyetlerindeki yükselişle birlikte küresel bazda artan gıda ve emtia fiyatları bize enflasyonda yükselişin devam edeceğini göstermekte. ÜFE-TÜFE arasındaki makas farkı nedeniyle ÜFE geçişkenliğin TÜFE’ye yansıyacak olmasını da değerlendirdiğimizde bir süre daha yüksek enflasyonun devam ettiği ortamda Merkez Bankası adım atmayacaktır. Ancak dün akşam Fed’den gelen karar dengeleri bozmuş durumda. Fed faiz beklentileri 2023’e odaklanmışken muhtemelen bir sonraki toplantıda tahvil alım programının azaltılması gelişmekte olan ülke kurlarından para çıkışlarına sebep olacakken Türkiye’nin bu ülkelerin başında gelmesi muhtemel gözükmektedir. 2021 yılbaşından bu yana dünyada güçsüz dolar görülürken Türk Lirası negatif ayrışmış ve yılbaşından bu yana % 15 değer kaybetmişti. Şimdi dünyada doların güçlendiği bir süreç başladı. Dolayısıyla kurlarda yeni tarihi zirvelere hazırlıklı olmalıyız. Bu ortamda Merkez Bankası’nın bir sonraki hamlesinin faiz indirimi değil artımı yönünde olacağını düşünmekteyiz. Bu süreçte benzer ülkelerde Rusya’nın ardından Brezilya’da faiz artışı yapan ülkeler kervanına katılması küresel risklerin ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki baskının arttığını göstermekte. Fed kararı sonrası bugün borsada satış eğiliminin artmasını ve kurlardaki yükselişin devam etmesini bekliyoruz.

ABD:  Dün gözler Fed faiz kararındaydı. ABD Merkez Bankası (FED) beklenildiği gibi faizleri değiştirmeyerek % 0.25’te sabit bırakırken faizleri değiştirmeme kararını oybirliği ile aldı. Fed projeksiyonlarda beklediğimiz gibi yukarı yönlü revizyonlar gerçekleştirdi. 2021 yılı büyümesini % 6.5’tan % 7.0’ye çıkaran Fed, 2021 yılı PCE enflasyonu % 2.4’ten % 3.4’e, 2021 yılı çekirdek PCE enflasyonu % 2.2’den % 3.0’e yükseltti. Fed projeksiyonlarda 2021 yılı işsizlik oranı beklentisini % 4.5’ta sabit tuttu. Ayrıca 2021 ve 2022 için faiz tahminleri bir önceki raporda olduğu gibi % 0,1 seviyesinde bırakırken, Fed yetkilileri 2023 sonu için faiz tahminini % 0,1’den % 0,6’ya yükseltirken 2023’te 2 faiz artırımına işaret etti. Fed projeksiyonlarında 2021 yılında faiz artışı beklenmezken, 2022 yılında 7 üye, 2023 yılında ise 13 üye faiz artışı beklemekte. Fed ayda 80 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımını sürdüreceğini açıkladı. Fed, IOER olarak bilinen rezervlere ödenen faiz oranını ve ters repo faiz oranını 5 baz puan artırdı. IOER faiz oranını % 0,10’dan % 0,15’e çıkarırken ters repo faiz oranını yüzde 0’dan yüzde 0,05’e yükseltti. Başkan Powell ise verdiği mesajlarda ise İstihdamda toparlanma devam ettiğini ancak şuan için dengesiz ilerlediklerini kaydederken istihdam daha çok eğlence ve konaklama sektöründe arttığını belirtti. Başkan Powell istihdam büyümesi üzerinde baskı yaratan faktörler önümüzdeki aylarda azalacağını istihdam çok hızlı, çok güçlü bir şekilde geri döneceğini ve bunu gösteren güçlü kanıtları olduğunu söyledi.  Tahvil alım programının azaltılması hakkında henüz bunun için erken olduğunu ancak bunu tartıştıklarını ifade ederken gelen verilere göre bu kararı vereceklerini söyledi. Powell, bu toplantıyı “varlık azaltımını konuşmayı” konuşma toplantısı olarak değerlendirebilirsiniz şeklinde konuştu. Enflasyonun son aylarda kayda değer şekilde arttığını belirten Fed Başkanı enflasyonun beklenilenden daha yukarı gidebileceğini, arz tedarikinde yaşanan sorunların enflasyonu öngörülenden daha fazla yukarı ittiğini söyledi. Önümüzdeki dönemde arz faktöründe artışla birlikte enflasyonun aşağıya düşeceğini öngördüklerini ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini bilmediklerini buna rağmen enflasyonun Fed  tahminleri ile doğru orantılı ilerlediğinin altını çizdi. Tahminler faizlerin daha erken artacağına işaret ediyor diyen Powell,  bundan birkaç sene sonrasını bilemediklerini faiz artışlarında ekonomik toparlanmaya göre bu kararı vereceklerini ancak beklentilerin şu an 2023’te faiz artışına işaret ettiğini vurguladı. Karar sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.58 seviyesine çıkarken dolar endeksi küresel bazda güçlendi. ABD borsaları ise tahvil alımı programının azaltılacağı beklentilerinin artması ve enflasyon baskı nedeniyle düşüş gösterdi.

Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvurularının 360K gelmesi beklenirken istihdamdaki toparlanma ile birlikte haftalık işsizlik başvuruları pandemi öncesi olan 250K ortalamasına hızla yaklaşmakta. Bunun dışında Philadephia Fed imalat endeksinin 30.3 puana gerilmesi bekleniyor. Bundan sonrası süreçte piyasalarda güçlü dolar beklerken altın fiyatlarında düşüş ve borsalarda da satış yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunun altını çiziyoruz. 

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin güçlenmesi ile sert düşüş yaşarken Eur/TL, Türk Lirası üzerindeki risklerin artmasıyla yükseliş gösterdi. Avrupa borsaları ise günü karışık kapatırken Fed’den gelen mesajların Avrupa borsalarında da satış getirmesini bekliyoruz. Bloomberg News’un konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberde göre Avrupa Merkez Bankası, bankalar için sermaye zorunluluklarının uygulanmasına koronavirüs salgını sırasında verdiği arayı 9 ay uzatmaya hazırlanıyor. Alman ekonomik düşünce kuruluşu IFO, Almanya için 2021 yılı büyüme tahminini % 3,7’den % 3,3’e indirirken 2022 yılı için büyüme tahminini ise % 3,2’den % 4,3’e çıkardı.

Bugün Euro Bölgesi2nde kritik enflasyon verileri açıklanacak. Küresel bazda enflasyonun yükseldiği dönemde yıllık TÜFE % 2.0 beklenirken yıllık çekirdek TÜFE’nin % 0.9 açıklanması tahmin edilmekte. Avrupa Merkez Bankası yetkilileri enflasyonun geçici olacağını bu yüzden tahvil alım programının devam etmesini savunurken görüş ayrılıkları giderek artıyor. Yetkililerin çoğu enflasyonun % 3’ü aşması halinde tahvil alım programının sonlandırılmasından yana görüş belirtmekte.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1413 seviyesinin altında önce 1392 ve arkasından 1380 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1445 direncinin kırılması halinde önce 1456 ve arkasından 1470 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1554 seviyesinin kırılması halinde önce 1567 ve arkasından 1580 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1536 desteğinin altında önce 1522 ve arkasından 1497 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.5870 seviyesinin kırılması halinde önce 8.5300 ve arkasından 8.4980 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6350 direncinin üzerinde önce 8.6900 ve arkasından 8.7720 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1808 seviyesinin altında önce 1792 ve arkasından 1783 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1825 direncinin kırılması halinde önce 1844 ve arkasından 1862 direnci test edilebilir.

Şirket haberleri

#AKSA AKSA AKRİLİK KİMYA – Şirketin müşterek yönetime tabi ortaklığı DowAksa üretim kapasite artışına ait yatırım harcamalarının finansmanı amacıyla, ana hissedarların herhangi bir taahhüt veya kefaleti olmaksızın 100 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı proje finansmanı kredi sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#ASUZU ANADOLU ISUZU – Şirketin sahip olduğu Ar-Ge ile üretim süreçlerini iyileştirmeye devam ettiği ve son olarak son olarak Robotik Kaynak ve Plazma Kesim Paketi’ni geliştirdiği medyada yer aldı.

#ARDYZ ARD BİLİŞİM – Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yürütülen EYDEP kapsamında savunma, güvenlik, havacılık, uzay, yazılım sektörlerinde yer alan firmaların endüstriyel yetkinliklerinin yerlileştirme ve geliştirme süreçlerine ilişkin yaptığı değerlendirmesi sonrası şirketin yazılım kategorisinde B seviye sertifika alarak, savunma sanayi ana entegratör firmalar için doğrudan onaylı tedarikçi ve ana alt yüklenici olma hakkını kazandığı açıklandı.

#AYDEM AYDEM ENERJİ – Yurtdışında 1 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#BASGZ BAŞKENT DOĞALGAZ – Şirketin Borsa’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 30 gün süresince aracı kurum tarafından şirket paylarına yönelik fiyat istikrarı işlemlerinde bulunabileceği açıklandı.

#DITAS DİTAŞ DOĞAN – Tasfiye süreci başlatılan şirketin Rusya’daki doğrudan bağlı ortaklığımız D-Stroy Ltd.’nin, tasfiye işlemlerinin tamamlanmasına ve kapatılmasına karar verildiği açıklandı.

#ECZYT ECZACIBAŞI YATIRIM – Şirketin BAGFS’nin YİP’te işlem görecek olmasından sonra BİST100 endeksine alındığı açıklandı.

#ESCOM ESCORT TEKNOLOJİ – Şirketin bağlı ortaklığı Alesta Elektronik’in evimdekipsikolog online terapi platformu işleticisi Destek Her Yerde Bilişim ortaklarından Fatih Çavdar’a ait %8,75 payın 525.000 TL bedelle satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#ISDMR İSKENDERUN DEMİR ÇELİK- Şirketin Kalker Maden Ocağı Projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı medyada yer aldı.

#KARSN KARSAN OTOMOTİV – Şirketin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu otobüs ihalesine, şirketin 70 adet solo (en az 12 metre) ve 30 adet körüklü (en az 18 metre) CNG yakıtlı otobüsler için verdiği teklifinin ekonomik açıdan en avantajlı teklif olduğunun açıklanması kapsamında, ihaleye ilişkin olarak ihale katılımcısı bir Şirketin Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itirazen şikayet başvurusunda bulunması üzerine, KİK tarafından yapılan inceleme sonucunda, itiraza konu olan mevzuata aykırılıkların düzeltici işlemle giderilebilecek nitelikte olduğuna ve söz konusu aykırılıkların mevzuata uygun olarak yeniden gerçekleştirilmesi gerektiğine karar verildiği, Şirket tarafından söz konusu KİK kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli olarak açılan iptal davasının reddedildiği açıklandı.

#KLKIM KALEKİM KİMYA – Aracı kurum ile fiyat istikrarı sağlayıcı işlemler için ilan edilen 30 günlük sürenin sona erdiği açıklandı.

#MGROS MİGROS – 1,5 milyon TL sermayeli MGROS’un %100 bağlı ortaklığı olacak Mimeda Medya Platform unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#PETKM PETKİM – Socar Tükiye’nin üst düzey yöneticisi tarafından PETKM’in Borsa performansından memnun olmadıklarının açıklaması ve Petkim – Star birleşmesinin uzun vadeli bir proje olduğunun açıklanması medyada yer aldı.

#PEKGY PEKER GMYO – Şirketin iştiraki Oxo Investment’ın Almanya’nın Neuss şehrinde yer alan 15.184 m 2 ’lik arsanın 13,5 milyon euro bedelle satın alınması ile ilgili olarak satıcı taraf ile anlaşma sağladığı ve sürecin başlatıldığı açıklandı.

#SELVA SELVA GIDA – Şirket payları bugün ve yarın talep toplama yöntemi ile halka arz edilecek.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu