Gündem

Koroner Bypass Ameliyatı

Aort damarı vücutta dallara ayrılır ve her bir dala koroner arter adı verilir. Aort damarının görevi vücuda temiz kan taşımaktır.

Kalbi besleyen koroner arterlerdir. Koroner arterlerin çapları 3 mm kadardır. Bu damarlarda oluşan rahatsızlık sonucunda koroner bypass ameliyatı yapılmaktadır.

Koroner arterlerin bu ölçülerinde daralma olduğunda ya da herhangi bir sebepten dolayı tıkanma yaşandığında kalp yeterince beslenememektedir. Bu durum da kalbin görevini yerine getirmesine engel teşkil etmektedir.

Kalbi besleyen bu damarların tıkanması ya da daralması sonucunda göğüs bölgesinde ağrı oluşur. Kalp krizine benzeyen bu ağrılar akla da ilk kalp krizini getirmektedir. Müdahale edilmediği takdirde sonuçları da ölümcül olabilmektedir.

Koroner  Bypass Nasıl Yapılır?

koroner bypass arterlerde tıkanma ya da daralma sonucunda yapılmaktadır. Bu ameliyatın iki şekli vardır. İlki durdurulmuş kalpte yapılandır. Kalp dursa da kalbin görevini bir kan pompası yapmaktadır. Organlara kan gitmesi sağlanarak vücudun yaşaması sağlanır.

İkinci koroner bypass ameliyatı çeşidi ise çalışan kalpte uygulamadır. Adından da anlaşılacağı üzere kalp durdurulmaz ve bir kan pompasına gerek duyulmaz. Durdurulan kalpte yapılan koroner bypassda enfeksiyon yaşanma olasılığı daha yüksekken bu uygulamada bu risk düşmektedir.

İkinci yöntem olan çalışan kalpte koroner bypass ameliyatında kan ihtiyacı da daha azdır. Açık ya da kapalı koroner bypass yöntemleri de bulunmaktadır. Hastanın genel sağlık durumuna, yaşına göre yapılacak türe karar verilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı