Ekonomi

Küresel ekonomik takvimde; ABD verileri kritik olacak

Küresel tarafta, yeni haftanın ilk işlem gününe; Cuma günkü hareketlerin devamı ile başladık. Ekonomik takvimde açıklanan; Euro Bölgesi’nin Nisan ayı Sanayi Üretimi verileri beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, AB’nin toparlanma fonunu destekleme amaçlı 10 yıllık ilk tahvil ihracı için bankalar ile anlaştığına dair haber akışı da olumluydu. ECB adına konuşan üyelerden Robert Holzman: ECB’nin yüksek enflasyon konusunda tetikte olması ve zaruret halinde harekete geçmesi gerektiğini söylerken, PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in; yeni bir virüs dalgası oluşmadığı sürece 2022 Mart ayında bitirileceğini vurguladı. François Villeroy de Galhau ise: ECB’nin teşviklerinin, en az FED’in teşvikleri kadar uzatılacağını belirtti. Öte taraftan, ABD’de Wall Street Journal gazetesi ise; FED yetkililerinin bu hafta, yüksek enflasyon rakamlarının ardından faiz oranlarını daha önce beklenenden daha erken artırmayı beklediklerinin sinyalini verebileceklerine dair çıkan haber ise, küresel çapta önemliydi ve bir miktar satış baskısını da beraberinde getirdi. Dün, dikkatler ayrıca; NATO Zirvesi’nden gelecek mesajlardaydı. Zirve sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in: “İttifak olarak Çin’in yükselişine birlikte cevap vermeliyiz” şeklindeki söylemi ve yine zirve sonrası açıklanan bildiride de: “Çin’in, batı ittifakına karşı bir güvenlik riski” olarak nitelendirilmesi de, küresel çapta jeopolitik ve ticari riskleri artırabilecek unsurlar olarak önemliydi. Nisan ayının Cari İşlemler Dengesi verilerinin takip edildiği iç tarafta da, tüm dikkatler; NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı temaslardaydı. Özellikle de Erdoğan-Biden arasındaki görüşme merakla beklenirken, görüşme sonrasında gelen açıklamalarda; İlişkilerin iyiye gitmesi için çalışmaların devam edeceği ve iki ülke arasında çözülemeyecek bir mesele olmadığı vurgulandı.

Yeni işlem gününün küresel ekonomik takviminde; Birleşik Krallık’ın İş İstatistikleri, Almanya’nın  TÜFE Oranları öğleden önce takip edilecek. Öğleden sonra ise, özellikle ABD’de açıklanacak olan; Sanayi/İmalat Üretimi, Kapasite Kullanım Oranı, Perakande Satışlar ve Üretici Fiyat Endeksi verileri hayli kritik olacak. Ayrıca, bugün başlayıp yarın akşam sonuçları açıklanacak olan FED/FOMC toplantılarına dair beklentilerle birlikte tahvil  piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da; küresel çapta piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

 

 

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY– Kurda, dünkü işlem gününde; bir ara 8.30 seviyesi test edilirken, akşam saatlerine doğru başlayan alımlar ile birlikte 8.46 seviyesine yakın kapanış görüldü. Yeni güne de kısmen USD lehine işlemler ile başlayan kurda, bu yöndeki işlemlerin devam etmesi ve 8.52 seviyesinin geçilmesi halinde;  8.58, 8.62 ve 8.71 direnç seviyeleri sırasıyla takibe alınabilir. Diğer yandan, yeniden görülebilecek TL lehine işlemlerde ise; 8.40 ve 8.34 destek noktalarını izleyebiliriz.

EURUSD– Dünkü işlem gününü sınırlı alıcılı kapatan paritede, yeni işlem gününde de; şuan için kısmen alım ağırlıklı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.2140, 1.2190 ve 1.2225 direnç seviyeleri ilk etapta takip edilebilir. Yeniden oluşabilecek satıcılı işlemlerde ise; 1.2090, 1.2030 ve 1.1990 destek seviyeleri sırasıyla izlemeye alınabilir.

 

GBPUSD– Dünkü işlem gününü; önceki güne göre kısmen aşağıdan kapatan paritede, yeni güne ise; sınırlı alıcılı işlemler ile başladık. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.4140, 1.4160, 1.4175 ve 1.4190 direnç sviyeleri sırasıyla takip edilebilir. Yeniden görülebilecek USD lehine işlemlerde de; 1.4100 ve 1.4050 destek seviyeleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Daha aşağıdaki 1.4005-1.3995 bariyeri ise; trend desteği olması açısından çok büyük öneme sahip.

BRENT PETROL– Yeni haftanın ilk gününü de pozitif kapatan emtiada, yeni işlem gününde şuan için; dünkü kapanış seviyesinde yatay fiyatlama görülmekte. Alıcılı işlemlerin bugün de devam etmesi halinde; 73.50, 73.85, 74.10, 74.30 ve 74.75 direnç seviyeleri ilk etapta takibe alınabilir. Olası geri çekilmelerde ise; 72.75, 72.40, 72.00 ve 71.50 destek noktalarını sırasıyla izleyebiliriz.

 

ONS ALTIN– Cuma günkü işlemlerin devamında, dünkü işlem gününde de satıcılı işlemlerin ön plana çıktığı Değerli Metal’de; bir ara 1845 destek noktası test edilirken, akabinde oluşan toparlanma girişimi ile 1865 civarından kapanış gördük. Teknik olarak yeni günde de satıcılı işlemler görülmesi durumunda; 1845 destek noktası yine kritik olacak. Zira, buranın kırılması durumunda; 1815 seviyesi bir sonraki hedef haline gelebilir. Diğer yandan, yeniden oluşabilecek alıcılı işlemlerde ise; 1875-1888 direnç bölgesi takibimizde olacak.

S&P500– Dünkü işlem gününde tüm zamanların en yüksek seviyelerini yenileyen endeks kontratında, yeni günde de şuan için; sınırlı pozitif işlemlerler görmekteyiz. Rekorlar kırılan endekste, bu bağlamda; yukarı yönlü hareketler için teknik olarak direnç sviyesi veremiyoruz. Öte yandan, yeniden oluşabilecek satıcılı işlemlerde ise; 4235, 4210, 4190 ve 4175 destek bölgeleri izlemeye alınabilir.  

 

DAX30– Haftanın ilk işlem gününde; tüm zamanların en yüksek seviyesini test eden endeks kontratında, kapanış 15730 altında yatay oldu. Endekste, yeni işlem gününe; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- bir miktar pozitif başlangıç beklemekteyiz. Bu bağlamda, açılış ve sonrasında oluşabilecek alıcılı işlemler için; rekor seviyelere yakın olduğumuz için teknik direnç seviyesi veremiyoruz. Ancak, 15730 üzerinde kalıcılık oluşması durumunda; yeni rekor denemeleri görülebilir. 1730 altındaki olası geri çekilmelerde ise; 15610, 15525, 15405 ve 15300 destek seviyeleri ilk etapta takip edilebilir.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu