Gündem

Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı 15 Mayısta başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada bu yıl Mavi Yüzgeçli Orkinos avcılığının 15 Mayıs – 1 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Bakanlık olarak kota tahsis süreçlerinde uluslararası platformlarda gösterilen üstün gayret ve başarı neticesinde Türkiye’nin 2017 yılında 943 ton olan mavi yüzgeçli orkinos kotası 2022 yılı için 2 bin 305 tona çıkartıldı.

 

KOTA TAHSİSİ NOTER HUZURUNDA ÇEKİLEN KURA İLE BELİRLENİYOR

Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı, Ülkemizin de içerisinde yer aldığı 52 üye ülkenin taraf olduğu Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) tarafından belirlenen kurallara ve noter huzurunda çekilen kura sonucuna göre Bakanlığımızca balıkçı gemilerine tahsis edilen avlanma kotalarına uygun olarak yürütülüyor. Bakanlığımızca kota tahsis edilen balıkçı gemilerinin avlanma kotalarının 1 Temmuz’dan önce dolması halinde kotaları dolan balıkçı gemileri için avcılık sonlandırılacak.

 

26 BALIKÇI GEMİSİ TARAFINDAN AVLANILACAK

2022 yılı kotası dâhilinde orkinoslar, Bakanlığımız tarafından belirlenen şartları yerine getirerek avlanma kotası elde eden 26 balıkçı gemisi tarafından avlanılacak. Avlanan orkinosların yetiştiricilik amacıyla kafeslere aktarılması ve çiftliklere taşınması gibi işlemlerde kullanılmak üzere 54 balıkçı gemisi de taşıma ve destek faaliyetinde bulunacaktır.

 

YILLIK 100 MİLYON DOLAR İHRACAT GELİRİ

Avcılığı ve akabinde yetiştiriciliği yapılan orkinos balıklarının hemen hemen tamamı başta Japonya olmak üzere A.B.D ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç edilmekte olup, ülkemize yıllık 100 milyon $’ın üzerinde ihracat geliri sağlıyor.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu