Sponsorlu Bağlantılar

Müşteri Deneyimi

Müşteri Deneyimi

Her şey ışık hızında değişse de yaşadığımız kriz iş dünyasını daha da büyük bir sorunla baş başa bırakıyor. En talepkar müşterilerin satın alma kararlarını vermesi için kendimizi rekabetten farklılaştırmalıyız.

Bu bize ticaretin var olduğu zamandan beri bilinen ama bizim hep göz ardı ettiğimiz bir gerçeği hatırlatıyor: Hayırsever müşteridir. Peki, müşterilerimize hayal ettikleri deneyimi nasıl yaşatacağımızı biliyor muyuz? Ayrıca tüm şirketi bu hedefe nasıl odaklayacağımızı hiç düşündünüz mü?

Müşteri deneyimi yönetimi eğitimi, katılımcılara etkili bir deneyim yönetimi programının nasıl tasarlanacağını, uygulanacağını ve performansının nasıl ölçüleceğini öğretir. Daha da önemlisi, bu aşamaların nasıl uygulanacağını ayrıntılı olarak açıklayan bir yol haritası da kurumsal eğitimler programın bir parçası…

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı