Gündem

Siirt Kuru Üzüm

Tarım alanında çok yaygın ve eşsiz olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Siirt ili en iyi kuru üzümün yetiştiği yerdir. Aynı zamanda Siirt’in Eruh bölgesinde Siirt kuru üzümünün yanısıra 20 farklı çeşit yetiştirilmektedir. Siirt kuru üzümü bir çok açıdan faydalıdır ve gerek güney de gerek de diğer bölgelerde yaygınca tüketilmektedir. Siirt kuru üzümü karasal iklimde yetişir ve pH değeri oldukça yüksektir. Hem kuru hem yaş şekilde tüketilebilen bu üzüm bu açıdan da bize kolaydık sağlamaktadır. Siirt kuru üzüm bilinenlerin aksine daha işlevsel ve daha sağlıklıdır.

Siirt kuru üzüm hangi hastalıklara iyi gelir?

Siirt kuru üzüm zengin besin değeriyle önemli meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yemeklerde, tatlılarda hatta çerezlerin içerisinde de bolca yer almaktadır. Yüksek besin değerine sahip olduğundan insanların en çok tükettikleri üzüm çeşidi olarak geçer. Siirt kuru üzüm içerisinde

Kalsiyum, potasyum ve demir vitaminlerini bulundurur. Böylece vücudumuzun vitamin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Siirt kuru üzüm, karaciğer hastalıklarına karşı sağladığı faydayla bilinir. Karaciğerin yağ oranını dengeler ve korunmasına yardımcı olu.r Vücudun toksinlerden arınması için önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda kan basıncını düzenleyerek tansiyonu da dengeler. Bununla beraber kolesterolü de dengede tutar.

Böylece insanların vücutlarına bir çok fayda sağlamış olur. Fakat kuru üzümün şeker orası da bir hayli yüksektir. Bu sebeple tüketeceğiniz orası iyi ayarlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde şeker hastaları için risk teşkil edebilir. Bunun yanısıra tansiyon, şeker ve damar hastalıkları gibi kronik hastalığa sahip insanların belirli miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ölçülü bir şekilde tüketilirse bu hastalıkları önemli ölçüde engeller ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Siirt kuru üzüm satın almak için https://otagyoresel.com/siirt-kuru-uzum/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı