Gündem

S&P500 endeksi rekorla günü kapattı

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Dün S&P500 endeksi rekorla günü kapatırken, özellikle Asya’da artan Delta varyantı endişesi ile birlikte Dow Jones günü düşüşle tamamladı. Bu sabah da fiyatlamalarda Delta varyantının etkisi görülüyor. Artan vaka sayıları ve kısıtlama kararları sonrasında Asya’daki ana endekslerde %0,5 ile %1 arasında kayıplar var. Erken saatlerde artıda seyreden S&P500 vadelisinin de Asya’daki görüntü sonrasında eksi bölgeye (-%0,1) geçtiğini gözlemliyoruz. Avrupa vadelilerindeki düşüşler ise sınırlı. Küresel borsalarda genel olarak sert fiyatlamaların olmaması ve TL’deki sakin görüntü ile birlikte BIST100 endeksi güne yatay bir görüntü ile başlayabilir. Son iki işlem gününde %2,7 oranında düşüş kaydeden endekste havacılık ve ilgili sektörlerin düşüşe öncülük etmesi Delta varyantı ile ilgili endişelerin halihazırda fiyatlandığını gösteriyor. Diğer yandan, düşüş düşük hacimle gerçekleşiyor. Kur, CDS ve özellikle uzun vadeli faizdeki gerileme de dikkatte alındığında endeks, olası satışlarda yakın destek seviyelerinden tepki vermek isteyebilir. Yakın destek olarak 1.364 civarı öne çıkıyor.
 

     

MAKROEKONOMİ

   

ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann,  enflasyon yükselişinin geçici faktörlerden kaynaklandığını ve ikinci tur etkilere yönelik bir işaret gözükmediğini ifade etti. Pandemi Acil Varlık Alım Programı sonlandırılmasını, ekonomik toparlanmanın sağlam olması ve pandemiyle bağlantılı olan kısıtlamaların kaldırılması olarak iki şarta bağladı. Rusya Merkez Bankası Başkanı, daha fazla faiz artışının gerekli olabileceğini ve 25-100 baz puan faiz artışını değerlendirdiklerini belirtti, banka ardı ardına üç toplantıdaki faiz artışlarıyla politika faizini %5,50 seviyesine yükseltti.

Perşembe günü açıklanacak rezervleri önceden tahmin edebiliyoruz.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 25 Haziran haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 2,8 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 100,2 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,3 milyar USD arttı. Buna göre net uluslararası rezervin 2,5 milyar USD artarak Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 21 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta 0,23 milyar USD azaldı. 15 Haziran tarihli Hazine’nin 2,5 milyar USD kira sertifikası ihracının ayın 22’sinde hesaplara girmesi de rezervleri olumlu etkiledi.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi açıklanacak. Endeks, mayısta 121,7’den 117,2 seviyesine hafif gerilemiş ancak yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü, haziranda 119 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bunun yanında, TSİ 16’da Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’in konuşması takip edilecek.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde haziran ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi açıklanacak. Öncü verisi, bölgede aşılamaların hızlanması, vakaların düşüşü ve kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmaya devam edilmesinin olumlu etkisiyle -3,3 seviyesine yükselmiş ve Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Ayrıca TSİ 15’te Almanya’da haziran ayına ilişkin öncü TÜFE verisi açıklanacak. Mayıs ayına ilişkin TÜFE, enerji ürünleri grubunda fiyat artışlarının etkisiyle yıllık bazda %2’den %2,5 seviyesine yükselerek Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. TÜFE’nin haziranda, yıllık bazda %2,3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

TSİ 16.40’ta ECB Başkanı Christine Lagarde’ın Brüksel Ekonomi Forumu’ndaki konuşması takip edilecek Ayrıca TSİ 19’da ECB Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann’ın ve TSİ 18.45’te ECB Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy’un konuşmaları izlenecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Nisan ve mayıs ayındaki kapanma sonrası ekonomik güven endeksinde gerileme görmüştük fakat haziran ayında kısıtlamaların gevşetilmesi ile ekonomik güven endeksinin %5,6 artarak 97,81 seviyesine geldiğini hesaplamaktayız.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 133 gün vadeli 300mnTL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

7 Mayıs 2021 tarihli Vakıfbank raporumuz için tıklayınız…

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

BMS Çelik (BMSCH): Halihazırda Şirkete ait olan Aliağa/İzmir bölgesinde bulunan  40.000 m² büyüklüğündeki arsa nitelikli taşınmazın 2.500 m2 kapalı alanın 7.500 m2 sinin daha kapatılarak 10.000 m2 kapalı alana dönüştürülmesi planlanmaktadır. Söz konusu 7.500 m² kapalı alan inşaatının tamamlanabilmesi için Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği Geçici 6. maddesi hükmüne istinaden tesisin ALOSBİ Yönetim Kurulundan süre uzatımı talebinde bulunulmuş ve ALOSBİ Yönetim Kurulunun 2021 yılı ve 23 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile OSB Uygulama Yönetmeliği’nin 60/2-b maddesi uyarınca İhraççıya işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmesi için gerekli yetkiler verilmiştir. Zemin etütü sonrası inşaat firmaları ile görüşmelerin tamamlanması ve 2021 yılı Ağustos – Eylül ayı içerisinde inşaat sürecine başlanılması hedeflenmektedir. Kapalı alan inşaatı bitmesine mutakip, Yeni Çelik hasır hattının tamamlanması ile şirket bünyesinde bulunan toplam hat sayısı 5’ten 6 ya çıkacak olup, tek vardiya üretim ile 17.000 tonluk yeni bir üretim artışı planlanmaktadır.

Kontrolmatik (KONTR): Vertra Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile dün itibariyle,  Vertra Demir Çelik Tesisi 420 kV 63Ka GIS (Gaz İzole Şalt Merkezi) Anahtar Teslim projesi kapsamında 6,3mn USD + KDV tutarında sözleşme imzalamıştır. Proje kapsamında: Temel ve Detaylı Tasarım ve Mühendislik, Yüksek Gerilim GIS Ekipman Temini, OG Hücre Temini, Kontrol ve Koruma Sistemi, IEC 61850 tabanlı Şalt Merkezi Otomasyon Sistemi, Telekomünikasyon Sistemi, Tüm Mekanik ve Elektrik Montajı, Yüksek Gerilim Test ve Devreye Alma İşlemleri anahtar teslim esasına göre tamamlanacaktır.

Ayrıca, Kontrolmatik-Siterm iş ortaklığı olarak girilen, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü  tarafından düzenlenen 2021/200420 İKN’lu “50 T/H Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı ” ihalesinde,  iş ortaklığı vergiler hariç 35,7mn TL bedelle en iyi teklifi vererek 1. sırada yer almıştır. İhale sonucunun kesinleşmesi için, İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, düzenleyen kurumdan ihale komisyon kararı beklenecek olup süreç ile ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Tukaş Gıda (TUKAS): Şirketin Torbalı Fabrikası için alınan 129990 numaralı Yatırım Teşvik Belgesinin 72,9mn TL gerçekleşen yatırım tutarı üzerinden T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden tamamlama vizesi alınmıştır. Belge kapsamında yararlanılacak destek unsurları; yatırım tutarı üzerinden %30 yatırıma katkı oranı ile 21,9mn TL vergi indirimi, %10 oranında 7,3mn TL Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteğinin uygulanması (300 kişi ve 2 Yıl ile sınırlı) şeklindedir. Şirketin hali hazırda Akhisar Fabrikasına ait 69,9mn TL (Belge 504577), Torbalı Fabrikasına ait 8,6mn TL (Belge 521616), Manyas Fabrikasına ait 53,2mn TL (Belge 135850) ve yeni inşaatına başlanan Niğde-Bor Fabrikası için alınan 528,7mn TL (Belge 513548) olmak üzere toplam 660,4mn TL tutarında Yatırım Teşvik Belgeleri bulunmakta olup; yatırımları devam etmektedir.

Papilon (PAPİL): Başta Çek Cumhuriyeti (Çekya) olmak üzere, Avrupa Birliği ülkelerinde iş geliştirme ve satış faaliyetlerini yürütmek üzere %100 Şirket pay sahipliği ile PAPIL11 s.r.o. firması 1mn CZK sermaye ile Prag – Çekya’da kurulmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 70 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 280 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,52 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,47-%1,53 bandında hareketin ardından %1,48 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde günlük bazda faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana varan düşüşler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu