Gündem

Tepki alışı devam eder mi?

Fed şoku sonrası hisse senedi piyasalarındaki satış korktuğumuzdan daha sınırlı oldu. S&P 500 ve Nasdaq-100 tepki alışlarıyla tepe seviyelerinin %1 altında. Enerji, demir-çelik, havacılık, bankalar gibi ekonominin açılmasından yararlanan döngüsel hisseler yükselişte başı çekiyor. Teknoloji hisseleri geriden geliyor.

Emtia piyasalarında tepki alışları Çin’in müdahalelerinin de etkisiyle daha sınırlı. Demir-çelik, bakır, mısır, pamuk gibi ürünlerin fiyatlarında son beş günlük kayıp %8 civarında. Petrol fiyatları son beş günde %3 getiri ile pozitif ayrışıyor.

Türkiye piyasalarından çelişkili sinyaller geliyor. Borsa İstanbul satış dalgası sonrası tepki alışlarında gelişmekte olan piyasalara göre daha güçlü. Bankalar, holdingler, Erdemir pozitif ayrışan hisseler arasında. Petkim ve Tüpraş negatif ayrıştı. Hissedeki toparlanmaya karşın kur tarafında halen geride kalıyoruz.

Dünya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılış bekliyoruz. Başkan Powell’ın saat 21:00’deki konuşması günün tek önemli gelişmesi. Bankalar, holdingler, havacılık yükselişte öncü olabilir. Dünyadaki sert hareketler nedeniyle Erdemir ve Tüpraş’ı yakından izleyeceğiz. Teknik olarak Akbank, Aselsan, THY, Pegasus, Sabancı Holding, Koç Holding, Turkcell, Vestel ve Şişecam’ı beğeniyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
Temmuz ayında normalleşme
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam piyasa kapandıktan sonra yaptığı açıklamalara göre uygulanan tüm sokağa çıkma kısıtlamaları 1 Temmuz itibariyle sona eriyor. Erdoğan, beklendiği üzere, konaklama hizmeti veren tesislere uygulanan KDV indiriminin (%8 yerine %1) Temmuz sonuna kadar uzatıldığını da duyurdu. 

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu