Gündem

Tesla, Çin’de çarpışma riskine karşı 285 bin aracını güncelleştirecek

Çin yetkili makamları, otomatik yardımcı sürücü fonksiyonunun bazı durumlarda çarpışmalara yol açabildiğinin saptandığını ve bu nedenle de elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin piyasasındaki 285 bin aracın yazılımını güncelleştireceğini açıkladı.

Şu anda Tesla, 285 bin elektrikli otomobilini geri çağırıp yazılımını güncelleyecek. Yüzde 100 elektrikle işleyen araçlarda uzman olan Amerikan üreticisi, yardımcı sürüş yazılımına ilişkin bir araştırmanın bazen çarpışmalara neden olabildiğini göstermesi üzerine böyle bir kitlesel işleme girişme durumunda kaldı.

Söz konusu alarmın, Çin’e ithal edilmiş ve Çin’de üretilmiş Model 3 ve Model Y araçlarına ilişkin olduğunu belirten Tesla, ilgili araç sahiplerine ulaşarak onların araçlarının mevcut yazılımını uzaktan güncelleyerek yeni bir versiyon ile değiştirecek. 
Elektrikli otomobil üretiminin öncüsü olan ve aynı zamanda “Autopilot” adı verilen yarı özerk sürüş yardımcısı ile tanınmışlık edinen üretici için bundan önce de 2016 yılında aynı konuya yönelik bazı sorunlar ortaya çıkmış ve bu, Çin resmi yetkililerince bir araştırma konusu yapılmıştı. Daha önce de müşterilerden bazı yakınmalar sosyal medyaya yansımış olup bunlar, özellikle Shanghai Otomobil Fuarı sırasında, medyada ve sosyal ağlarda dile getirilmişti.

Çin’de nadiren görülen bir kararla, yanına yerli bir ortak almadan Shanghai’deki fabrikasında tek başına üretim yapma ruhsatı verilmiş bulunan Amerikan firması Tesla, Çin’de son derecede popüler bir araç markası ve dünyadaki toplam satışlarının dörtte birini Çin’de gerçekleştiriyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu